Tutvustus

Mis on LARP? – LARP on inglise-keelne lühend, mis pikalt pikalt välja kirjutatuna on “Live Action RolePlay”. Eesti keeles (vaba tõlge) oleks see siis “Päris Elus Rollimäng”. Parema ettekujutuse saamiseks tuleb need kolm sõna rohkem lahti rääkida.
Rollimäng – Mis asi on rollimäng? Rollimäng on seesugune tegevus, kus mägijad võtavad endale mingi tegelaskuju mõnes loos, mida siis nad koos GM-i ehk mängujuhiga, kes kogu loo omas peas on valmis mõelnud, läbi mängivad. Tegelikult pole see sootuks erinev väikeste laste “Mängime nii, et sina oled…”-mängust.
Elus – Just, elus, sest LARP-i puhul, erinevalt suuremas jaost rollimängudest ehk RPG-dest, kus vaid laua taga istutakse ja oma tegelaskuju sehkendamisi kirjeldatakse suusõnaliselt (ärge tulge rääkima, et arvutimängud on ka RPG-d), aetakse LARP-is selga riided, mida kannab sinu persoon (soovitavalt) ja näideldakse tema osa nii hästi kui veel osatakse.
Päris – Jah, nii “päris” kui veel olla saab. Ronid ise kõik kindlusemüürid, mida sinu alter ego tahab vallutada ja lööd mõõgaga vajaduse korral ka kolle. Mõõk on küll pehmendatud mõõgasimulatsioon, aga kollid on ka inimesed, ausalt.

Aga kuidas see kõik võimalik on?

Põhimõte on tegelikult üsna lihtne. Tuleb kokku väike seltskond, kes asja välja mõtleb, mängijad kokku organiseerib, NPC-sid (necessary plot character ehk loo seisukohalt vajalikke mittemängijategelasi) mängib ja mängu juhib. Sealt edasi läheb asi muidugi raskemaks, sest see punt peab välja mõtlema ikka hea ja huvitava seikluse, kus kõigil mängijail tegevust oleks, jaotama ja edukalt mängima kollirollid ja kõige lõpuks veel olema kohtunik ja kõrgem võim igatsugu vaidlustes. Ka ei ole see tegijatele nii hirmus odav lõbu, sest koleeluka koopa sisustamiseks hangitud asjad enamasti maksavad, samuti ka ettevalmistused, transport, NPC-de kostüümid, relvamaterjalid ja nii edasi. Seepärast paluks mängijail arusaavalt suhtuda, kui mängu eest raha küsitakse, sedagi tavaliselt üldse mitte suurt.

Aga kas see ohtlik ei ole?

Mõõgad, olgugi et pehmed, kollid, kaljuseinad, kas see mitte eluohtlik pole? Ei, ei ole. Kui tegijate turvalisusealaseid ettekirjutusi vastuvaidlemata järgitakse, siis ei ole ohtlik. Tegijad on kõik tavaliselt enda peal läbi proovinud ja mängijail pole mingit põhjust mõne reha peale teist korda astuda.

Aga ausalt siis, on see põnev?

Kui sa oled kunagi mõelnud, et küll oleks põnev selle (raamatu-, filmi- ) tegelase nahas olla ja ise selles maailmas ringi rännata, siis jah, on põnev, väga põnev. Adrenaliin on tegijate poolt garanteeritud. Aga muidugi sõltub palju ka mängijaist endist, sest nemad on ju lõppude lõpuks selle fantaasiamaailma elanikud ning sellest, kui sügavalt nad oma rolli sisse elavad, sõltub, kui realistlik see maailm välja näeb. Andke endast parim, nagu tegijadki loodetavasti, ja asi tuleb hea.